İmbatlı Mahallesi, 1825. Sk., 35575 Karşıyaka/İzmir

Thulium Lazer ile Prostat Tedavisi

Revolix HTL (Hybrid Thulium Laser)

İyi huylu prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan “Thulium” ve “Holmium” hem en yeni ve hem de en çok tercih edilen lazer yöntemleridir. ThuLEP (Thulium Lazer Enükleasyon Prostat)) ve HoLEP (Holmium Lazer Enükleasyon Prostat) lazer kullanılarak uygulanan kapalı (endoskopik) prostat ameliyatlarıdır. Her ikisinde de amaç prostatın kapsülden sıyrılarak çıkarılmasıdır.

Klasik bipolar TURP yöntemi (dokuların küçük parçalar halinde kesilip çıkarılması) 90 gr’dan büyük prostatlar için geride doku kalma riskinden dolayı tercih edilmezken, çok daha başarılı sonuçlar elde edilmesinden dolayı, özellikle büyük prostatları olan hastalara ThuLEP veya HoLEP yöntemi önerilmektedir.

Kalp-damar hastalığı olan, koroner stent takılmış veya geçmişte by-pass ameliyatı olmuş, damar tıkanıklığı nedeniyle kan sulandırıcı kullanan hastalarda enükleasyon (sıyırma) veya vaporizasyon (buharlaştırma) gibi iki alternatifin de uygulanabilmesi ThuLEP yöntemini daha güvenli hale getirmektedir.

ThuLEP lazer ile büyük prostatlarda HoLEP yöntemine göre daha iyi kanama kontrolü sağlanmaktadır. Ayrıca dokudaki etki derinliğinin diğer lazerlere göre daha az olması (0.25 mm) ve belirli bir ısıda sabit çalışması sonucu uygulanan alanda daha az hasar oluşturmaktadır. TURP ameliyatında kullanılan elektrik enerjisi ise 4 mm derinliğe yayılabilmektedir. Holmium lazerde bu değer yine az olup 0.4 mm’dir. Bu da işlem sonrası sık görülen İdrar yaparken yanma ve sızı gibi şikayetlerin daha az olması ve daha kısa sürede düzelmesini sağlar. Ayrıca kullanılan enerji prostat kapsülünün dışına ulaşmadığı için sertleşmeyi sağlayan sinirlere zarar vermemesi garanti edilmiş olur.

ThuLEP ve HoLEP ile gerçekleştirilen prostat tedavi sonuçları benzer olmakla birlikte Thulium lazerin daha iyi kesici gücü ve daha az doku derinliğine ulaşması nedeniyle daha az kanama ve idrar kaçırma görülmektedir.

Doku etki derinliğinin az, ancak etkin ve kontrollü olması; Thulium lazer ile mesane kanseri, böbrek toplayıcı sistem ve üreter kanserlerinin endoskopik çıkarılması ve evrelemesi gibi farklı operasyonlarda da kullanım alanı sağlamaktadır.

Kullandığım en son jenerasyon lazer sistemi - Revolix HTL (Hybrid Thulium Laser) - prostatın kapalı operasyonlarında (ThuLEP) üç farklı alternatif sunmaktadır;

  1. 30-100 Watt enerji ile devamlı akım uygulayarak ThuLEP (Sıyırarak çıkarma: Enükleasyon

  2. 150 Watt enerji ile ThuVarp (Buharlaştırma ile çıkarma : Vaporesection)

  3. ThuVep (Buharlaştırma ile beraber sıyırma: Vapoenucleation)

Hybrid akım teknolojisi sayesinde aynı lazer cihazı ile aralıklı akım kullanarak HoLEP modunda da prostatın sıyrılarak çıkarılması mümkündür. Yani sistem her iki güncel lazer teknolojisisni sunmaktadır.

Ayrıca bu sistem ile böbrek veya idrar kanalındaki zorlu taşların hızlı ve taşı kaçırmadan tozlama yöntemi ile kırılması başarı ile uygulanabilmektedir.